ام تک وب آنلاین - رشد ۴۸ درصدی سپرده‌های بلند مدت بانک‌ها/ کاهش نرخ سود، سپرده‌های مدت‌دار را کاهش نداد
۲۰ام بهمن ۱۳۹۶ وب

 

رشد ۴۸ درصدی سپرده‌های بلند مدت بانک‌ها/ کاهش نرخ سود، سپرده‌های مدت‌دار را کاهش نداد

جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۳

کد مطلب: ۳۳۰۶۰۰

 

رشد ۴۸ درصدی سپرده‌های بلند مدت بانک‌ها/ کاهش نرخ سود، سپرده‌های مدت‌دار را کاهش نداد

 

در یک سال منتهی به آذر ماه امسال حجم کل سپرده‌های غیردیداری بانک‌ها ۲۳٫۴ درصد و سپرده‌های بلند مدت ۴۷٫۷ درصد افزایش داشته است که این ارقام رشد در چند سال اخیر بی‌سابقه است.

 
 برخلاف آنچه که برخی کارشناسان و بعضی رسانه‌های اقتصادی پیش‌بینی می‌کردند، میزان سپرده‌های بانکی و به‌ویژه حجم سپرده‌های مدت‌دار و حتی بلند‌مدت پس از کاهش نرخ سود سپرده بانکی به ۱۵ درصد، افزایش قابل توجهی داشته است.

 
به گزارش فارس، براساس آمار متغیرهای پولی آذر ماه ۹۶، حجم سپرده‌های غیردیداری (پس‌انداز) از آذر ماه ۹۵ تا آذر ماه امسال با ۲۳٫۴ درصد افزایش به ۱۲۷۱ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان رسیده است. این رقم در ۹ ماهه امسال ۱۵٫۹ درصد رشد داشته است.

 
در این بین سپرده‌های بلند مدت با رشد ۴۷٫۷ درصد در یک سال منتهی به آذر ماه و ۴۸٫۹ درصد در ۹ ماهه امسال به عدد ۷۲۰ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان بالغ شده است.  

 
اما میزان سپرده‌های کوتاه مدت در ۹ ماهه امسال با ۱۲٫۹ درصد افت مواجه شده اما با توجه به رشد حجم سپرده‌های بلند مدت، واضح است که در این مدت سپرده‌های کوتاه مدت به سرفصل سپرده‌های بلند مدت رفته است. به عبارت دیگر جذابیت سپرده‌های بلند مدت بیشتر شده است.

* ماخذ بانک مرکزی
** ارقام به میلیارد تومان

عنوان آذر ماه ۹۶ درصد رشد در ۱۲ ماه منتهی به آذر ۹۶ درصد رشد در ۹ ماهه ۹۶
سپرده‌های کوتاه مدت ۴۶۰،۲۵۰ ۲٫۷- ۱۲٫۹-
سپرده‌های بلند مدت ۷۲۰،۴۲۰ ۴۷٫۷+ ۴۸٫۹+
متفرقه ۲۱،۵۰ ۱۹٫۹+ ۱۸٫۵+
حجم کل سپرده‌های مدت‌‌دار ۱۲۷۱،۵۷۰ ۲۳٫۴+ ۱۵٫۹+

 

 


مطالب پیشنهادی